150+ RRB NTPC Previous Solved Papers PDF |
Free Download Now |

RRB NTPC Free Study Material PDF |
Free Download Now |

RRB NTPC Free Mock Test |
Attempt It Now |

Quant Booster eBook – A Complete Maths Shortcut eBook |
GET Book Now |

SSC CGL,CPO,GD 2018 Study Material & Book Free PDF |
Free Download Now |

Q1: **Option A**

Commercial units consumed during peak hours in Mumbai = 1955

Industrial units consumed during peak hours in Jamshedpur = 3950

To find the answer we don’t need to multiply the units by 25% (as asked in the question) since we will be multiplying both the numerator (Commercial in Mumbai) and denominator (Industrial in Jamshedpur) by the same number.

Therefore, required ratio = 1955/3950 = 0.49

Q2: **Option B**

Therefore, the required difference is 97.5 units

Q3. **Option C**

70% of Industrial units at Rs.15/unit = 3950 * 0.7 * 15 = Rs. 41475

20% of Public Utilities units at Rs. 7/unit = 1050 * 0.2 * 7 = Rs. 1470

25% of Residential units at Rs. 6/unit = 1010 * 0.25 * 6 = Rs. 1515

Total bill = 41475 + 1470 + 1515 = Rs. 44460

Q4. **Option D**

Total units consumed in Mumbai from 8pm to 8am = 15% + 5% + 20% = 40%

40% * Total units consumed in Mumbai = 0.4 * 8030 = 3212

Commercial units consumed = 1955

Difference = 3212 – 1955 = 1257 units

Q5. **Option E**

Average consumption in Hyderabad between 4am and 4pm = (20% + 25% + 20%) = 65% in 12 hour

Average consumption per hour in Hyderabad = 65%/12 = 5.42%

Average Misc consumption per hour = 5.42% of 1300 = 70.42 units

Q6. **Option A**

Distance in plains = 60% of 150km = 60 x 1.5 = 90km

Distance in hills = 24% of 150km = 24 x 1.5 = 36km

Distance in desert = 16% of 150km = 16 x 1.5 = 24km

Total distance in plains & hills = 90+36 = 126km

Total time in plains & hills = 2.25 + y

ATQ, 42km/hr = 126/(2.25 +y)

42 (2.25 + y) = 126

94.5 + 42y = 126

y = 31.5/42 = 0.75 hrs

Avg. speed of man in hills = 36km / (0.75hrs) = 144/3 = 48 km/hr

Q7. **Option B**

If y = 0.75 hrs, x = 4.5 – (2.25 + 0.75) = 1.5 hrs

Then, time spent on work in plains = 42% of 2.25 = 0.945 hrs

Time spent on work in hills = 10% of 0.75 = 0.075 hrs

Time spent on work in desert = 2% of 1.5 = 0.030 hrs

Total time spent on work = 0.945 + 0.075 + 0.030 = 1.05 hrs

Time (in minutes) = 1.05 x 60 = 63 minutes

Questions he can answer in 63 minutes = Quotient of ( 63 / 5 )

= 12 questions

His pay = (12 questions) x (₹75) = ₹ 900

Savings = 12.5% of 900 = ₹112.5

Q9. **Option D**

Distance in plains = 60% of 150km = 60 x 1.5 = 90km

Distance in hills = 24% of 150km = 24 x 1.5 = 36km

Distance in desert = 16% of 150km = 16 x 1.5 = 24km

So, ATQ, m% of 24 = 36

Or, m = (36 x 100)/24 = 1.5 x 100 = 150% … (1)

And, n% of 90 = 24

Or, n = (24 x 100)/90 = 24 x 0.9 = (80/3) % … (2)

Required ratio = [150 + (80/3)]: [150 – (80/3)]
= (450+80): (450-80) = 530: 370 = 53: 37

Q10. **Option E**

Given that, x – y = 0.75

And, x + y = 4.5 -2.25 = 2.25

Adding them, 2x = 3 or, x = 1.5hrs and y = 2.25 – x = 0.75 hrs

Distance in hills = 24% of 150km = 24 x 1.5 = 36km = a (say)

Distance in desert = 16% of 150km = 16 x 1.5 = 24km = b (say)

Swapping a and b, while time remained same,

Distance in hills = b = 24km in time taken in desert = x = 1.5hrs

Distance in desert = a = 36 km in time taken on hills = y = 0.75hrs

Avg. speed of B on hills = 24km/ 1.5hrs = 16km/hr

Avg. speed of B in desert = 36km/ 0.75hrs = 48km/hr

Required ratio = 16km/hr : 48 km/hr = 1 : 3

GovernmentAdda Recommends |
Online Tyari Mock Test |

RRB Group D Speed Test Attempt Now |
Attempt Now |

Railway RRB Pshyco Complete Package |
Get It Now |

SSC CHSL, CGL Mock Test (1 free+30 Paid) |
Attempt Now |

RRB JE Free Study Material PDF Books |
Free Download Now |

FCI Free Study Material PDF Books |
Free Download Now |

SSC JE Free Study Material PDF Books |
Free Download Now |

Download Quant Power Bank (1000+ Pages) |
Free Download Now |

Reasoning & GI Booster -Power Bank Book (1200+ Pages) |
Free Download Now |