Home / Solution to the quiz

Solution to the quiz

RRB ALP CBT 2 #1 Mock Test Series Get Now Free Download Now
RRB Junior Engineer Complete Free Study Material PDF Free Download Now
IB Security Assistant Complete Free Study Material PDF Free Download Now
NIACL AO Complete Free Study Material PDF  Free Download Now
SSC CGL,CPO,GD 2018 Study Material & Book Free PDF Free Download Now

 

Print Friendly, PDF & Email

1. (4) The series is based on the following pattern:
11 = 2 × 3 + 5
38 = 11 × 4 – 6
197 = 38 × 5 + 7
1172 not equal to 197 × 6 – 8
1172 is wrong and it should be replaced by 197 × 6 – 8 = 1174

2. (1) The series is based on the following pattern:
107 – 71 = 36 = 6^2
71 – 46 = 25 = 5^2
46 – 30 = 16 = 4^2
30 – 21 = 9 = 3^2
21 – 19 = 2 not equal to 2^2
19 should be replaced by 17 for which 21 – 17 = 22

3. (4) The series is based on the following pattern:
16 = 9 + 7
25 = 16 + 9
41 = 25 + 16
68 not equal to 41 + 25

4.(3)The series is based on the following pattern:

4 x 0.5 = 2
2 x 1.5 = 3(3.5 given here)
3 x 2.5 = 7.5
and so on
3 should be replaced by 3.5

5.(3)The series is based on the following pattern:
16 x 0.25 = 4
4 x 0.5 = 2
2 x 0.75 = 1.5
1.5 x 1 = 1.5( 1.75 given here)
and so on
1.75 should be replaced by 1.5

6. (3) The pattern is :
150 × 2 – 1 × 10
= 300 – 10 = 290
290 × 2 – 2 × 10
= 580 – 20 = 560
560 × 2 – 3 × 10 = 1120 – 30
= 1090 not equal to 1120
1090 × 2 – 4 × 10 = 2180 – 40 = 2140
2140 × 2 – 5 × 10 = 4280 – 50 = 4230

7. (2) The pattern is :
10 × 1 – 2 = 8
8 × 2 – 3 = 13
13 × 3 – 4 = 35
35 × 4 – 5 = 135
135 × 5 – 6 = 675 – 6 = 669 not equal to 671
669 × 6 – 7 = 4014 – 7 = 4007

8. (3) The pattern is :
(80/2) + 2 = 40 + 2 = 42
(42/2) + 2 = 21 + 2 = 23 not equal to 24
(23/2) + 2 = 11.5 + 2 = 13.5
(13.5/2) + 2 = 6.75 + 2 = 8.75
(8.75/2) + 2 = 4.375 + 2 = 6.375

9. (1) The pattern is:
125 x 3/5 = 75
75 x 3/5 = 45
45 x 3/5 = 27 not equal to 25
27 x 3/5 = 16.2
16.2 x 3/5 = 9.72

10. (5) The pattern is :
29 + 1 × 8 = 37
37 – 2 × 8 = 37 – 16 = 21
21 + 3 × 8 = 21 + 24 = 45 not equal to 43
45 – 4 × 8 = 45 – 32 = 13
13 + 5 × 8 = 13 + 40 = 53
53 – 6 × 8 = 53 – 48 = 5

11. (3) The pattern is:
13 + 12 = 25 ;
25 + 15 = 40
40 + 18 = 58 not equal to 57
58 + 21 = 79

12. (1) The pattern is :
850 – 200 = 650 not equal to 600
650 – 100 = 550
550 – 50 = 500
500 – 25 = 475
475 – 12.5 = 462.5

13. (4) The pattern is: 2 × 3 = 6 not equal to 10
6 × 3 = 18 ;
18 × 3 = 54
54 × 3 = 162

14. (3) The pattern is:
8 + 4 × 1 = 12;
12 + 4 × 3 = 24
24 + 4 × 5 = 44 not equal to 46
44 + 4 × 7 = 72
72 + 4 × 9 = 108

15. (1) The pattern is :
142 – 23 = 119 ;
119 – 19 = 100
100- 17 = 83
83 – 13 = 70 not equal to 65
70 – 11 = 59
59 – 7 = 52

Download Quant Power Bank (1000+ Pages)  Free Download Now
Download English Power Book (2000+ Pages)  Free Download Now
Reasoning & GI Booster -Power Bank Book (1200+ Pages) Free Download Now

 

error: