Wrong Number Series Quiz For Upcoming Exams Answers | GovernmentAdda
Home / Wrong Number Series Quiz For Upcoming Exams Answers

Wrong Number Series Quiz For Upcoming Exams Answers

NIACL AO Complete Mock Test Package Get Now For Free
IB Security Assistant Complete Free Study Material PDF Free Download Now
SSC CGL,CPO,GD 2018 Study Material & Book Free PDF Free Download Now
IBPS Clerk 2018 Study Material & Book Free PDF Free Download Now

 

Print Friendly, PDF & Email

Solution :-

(71)
(a) The series is based on following pattern:
2 + 3 = 5 5 + 3 = 8
8 + 5 = 13 13 + 8 = 21
21 + 13 = 34
Obviously, the number 4 is wrong and it should be
replaced with 3.

(72)
(e) The followed pattern is:


Hence, the wrong number is 176.

(73)
(c) The pattern is:
2 × 6 – 6 = 6
6 × 5 – 5 = 25 [24] 24 × 4 – 4 = 96
96 × 3 – 3 = 285

(74)
(b) The pattern is:
2 × 6 – 6 = 6
6 × 5 – 5 = 25 [24] 25 × 4 – 4 = 96
96 × 3 – 3 = 285

(75)
(a) The original series is based on following pattern:
2 × 2 +3 = 7
7 × 2 + 5 = [19] 19 × 2 + 7 = 45
45 × 2 + 9 = 99
99 × 2 + 11 = 209
209 × 2 +13 = 431
Therefore, the number 18 is wrong. Hence, the new
series is as follows:
18 × 2 + 3 = 39 ———2nd. term
39 × 2 + 5 = 83 ——–3rd term
83 × 2 + 7 = [173 ——4th. term] 173 × 2 + 9 = 355
Therefore, the fourth term of the new series is 173.

(76)
(e) The pattern of the given series is :
2222 – 7³ = 2222 – 343 = 1879
1879 – 6³ = 1879 – 216 = 1663
1663 – 5³ = 1663 – 125 = 1538
1538 – 4³ = 1538 – 64 = 1474
1474 – 3³ = 1474 – 27 = 1447
1447 – 2³ = 1447 – 8 = 1439 [1440]

(77)
(a) The pattern is:
3 × 3 + 1² = 9 + 1 = 10
10 × 3 + 2² = 30 + 4
= 34 [33] 34 × 3 + 3² = 102 + 9 = 111
111 × 3 + 4² = 333 + 16 = 349
349 × 3 + 5² = 1047 + 25 = 10724

(78)
(a) The pattern is:
3 × 3 + 1² = 9 + 1 = 10
10 × 3 + 2² = 30 + 4 =
34 [34] 34 × 3 + 3² = 102 + 9 = 111
111 × 3 + 4² = 333 + 16 = 349
349 × 3 + 5² = 1047 + 25 = 1072

(79)
(3 ) The series is based on the following pattern:
3 × 7 + 2 × 7 = 21 + 14 = 35
35 × 6 + 3 × 6= 210 + 18 = 228 [226] 228 × 5 + 4 × 5 = 1140 + 20
= 1160
1160 × 4 + 5 × 4 = 4640 + 20
= 4660
4660 × 3 + 6 × 3 = 13980 + 18 = 13998
Hence, 226 is the wrong number.

(80)
(d) The series is based on following pattern:
4 – 3 = 2²
13 – 4 = 9 = 3²
38 – 13 = 25 = 5²
87 – 38 = 49 = 7²
168 – 87 = 81 = 9²
289 – 168 = 121 = 11²
Obviously, 166 is wrong number

GovernmentAdda Recommends

OnlineTyari Mock Tests

IBPS Clerk Complete Free Mock Test Package Attempt Now For Free
IB Security Assistant Free Mock Test Attempt Now For Free
SSC CGL Complete Mock Test Package Attempt Now For Free
SSC CPO Complete Mock Test Package Attempt Now For Free

 

 

 Download English Power Book (2000+ Pages)  Free Download Now
Download Quant Power Bank (1000+ Pages)  Free Download Now
Reasoning & GI Booster -Power Bank Book (1200+ Pages)  Free Download Now

 

error: